Definicja depresji

Ludwig van Beethoven, Winston Churchill i Vincent van Gogh – co mieli ze sobą wspólnego? 

Wszyscy trzej przeżyli epizody depresji. Depresja jest w dzisiejszych czasach problemem tak częstym, że niektórzy psychiatrzy i psycholodzy nazywają ją przeziębieniem wśród chorób psychicznych. Czujemy się przygnębieni? Pocieszmy się – nie jesteśmy sami. Nie należy jednak pozwolić, aby depresja zawładnęła naszym życiem W poważnych, przewlekłych przypadkach depresji lekarz może zapisać skuteczne lekarstwa, są też dostępne różne formy psychoterapii. Jeśli depresja przybiera łagodne, okresowe postacie i nie wymaga jeszcze pomocy psychologa, psychiatry czy tez terapeuty można wspomóc organizm  stosując odpowiednią dietę, chodząc na siłownię, pływając, jeżdżąc na rowerze czy też  za pomocą naturalnych suplementów diety
Depresja może dopaść niespodziewanie i dotyczy coraz większej grupy ludzi.
Zwykle rozwija się wolno i niepostrzeżenie. Stopniowo obniża się nastrój, człowiek staje się coraz mniej aktywny, niechętnie nawiązuje kontakt z otoczeniem. Najczęściej unika innych, zamyka się w sobie, szuka samotności. Proste codzienne obowiązki urastają do rangi spraw trudnych do pokonania. Każdy problem( nawet nie będący dla zdrowej osoby problemem) jest nie do rozwiązania. Może pojawić się w każdym wieku.

Depresja-wstep Najczęściej pojawia się pomiędzy 16-30 rokiem życia i jest zespołem zaburzeń psychicznych. Jej przyczyny nie zostały jeszcze wyjaśnione, ale można wyróżnić : czynniki genetyczne, biochemiczne, zmiany struktury mózgu, zakażenia wirusowe, działanie toksyn, zaburzenia autoimmunologiczne, czynniki psychologiczne i społeczne (atmosfera uczuciowa w rodzinie wychowującej dziecko, szkoła, miejsce pracy). Początek choroby może być nagły, powolny bądź  gwałtowny.